TXC CORPORATION TC-100.000MCE-T
TC-100.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-100.000MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-100.000MCE-T.pdf
Availability of TC-100.000MCE-T
QUANTITY
TC-100.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-100.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-TC-100.000MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-100.000MCE-T
Related LinksTC-100., TC-100.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-100.000MCE-T Details Description
Related parts for TC-100.000MCE-T
CAP TANT 15UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 344 I/O 456PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SHUNT ATO W/ 6.3MM TIN PLATE BLA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf