TXC CORPORATION TC-4.096MBE-T
TC-4.096MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-4.096MBE-T
Brief Description
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-4.096MBE-T.pdf
Availability of TC-4.096MBE-T
QUANTITY
TC-4.096MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-4.096MBE-T
Internal Part NumberEIS-TC-4.096MBE-T
Standard Package3,000
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-4.096MBE-T
Related LinksTC-4.0, TC-4.096MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-4.096MBE-T Details Description
Related parts for TC-4.096MBE-T
RES 6.8K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 4COL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf