TXC CORPORATION TC-7.3728MDE-T
TC-7.3728MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-7.3728MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-7.3728MDE-T.pdf
Availability of TC-7.3728MDE-T
QUANTITY
TC-7.3728MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-7.3728MDE-T
Internal Part NumberEIS-TC-7.3728MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-7.3728MDE-T
Related LinksTC-7.37, TC-7.3728MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-7.3728MDE-T Details Description
Related parts for TC-7.3728MDE-T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
ADAPTER DEBUG/ICE MSTR 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE STRAIN RELIEF datasheet.pdf
8305-7 TERM LOCATING PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 9 Position Solder datasheet.pdf