TXC CORPORATION TC-70.000MDD-T
TC-70.000MDD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-70.000MDD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-70.000MDD-T.pdf
Availability of TC-70.000MDD-T
QUANTITY
TC-70.000MDD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-70.000MDD-T
Internal Part NumberEIS-TC-70.000MDD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency70MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-70.000MDD-T
Related LinksTC-70.0, TC-70.000MDD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-70.000MDD-T Details Description
Related parts for TC-70.000MDD-T
RES ARRAY 7 RES 68 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MCS20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 408MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
MINI MI II SMT WFR W/O BOSS10CKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf