TXC CORPORATION TC-74.250MCE-T
TC-74.250MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-74.250MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-74.250MCE-T.pdf
Availability of TC-74.250MCE-T
QUANTITY
TC-74.250MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-74.250MCE-T
Internal Part NumberEIS-TC-74.250MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-74.250MCE-T
Related LinksTC-74.2, TC-74.250MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-74.250MCE-T Details Description
Related parts for TC-74.250MCE-T
CONN RECEPT JMD 50POS GOLD datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD16TSSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 5V datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.8" - 5" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT datasheet.pdf
SCZ 3.81/10/180F SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 200V PCB datasheet.pdf