TXC CORPORATION TC-76.800MDE-T
TC-76.800MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-76.800MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-76.800MDE-T.pdf
Availability of TC-76.800MDE-T
QUANTITY
TC-76.800MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-76.800MDE-T
Internal Part NumberEIS-TC-76.800MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency76.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-76.800MDE-T
Related LinksTC-76.8, TC-76.800MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-76.800MDE-T Details Description
Related parts for TC-76.800MDE-T
BRD SPT SNAP LCK SCRW MT 1 13/32 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8DIP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL 100PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf