| Internal Part Number | EIS-TC-CAPS-4005-8-CS5504 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Features | - | |
| Color | Gray | |
| Material | Polyolefin, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 0.250" (6.4mm) | |
| Large Diameter Recovered | 0.100" (2.5mm) | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | 1.125" (28.6mm) | |
| Total Length Recovered | 0.550" (14.0mm) | |