Cicoil TC-K-04-CA012
TC-K-04-CA012 picture photo
Mfg. Part Number
TC-K-04-CA012
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Thermocouples, Temperature Probes
Brief Description
THERMOCOUPLE K 4 COND 28AWG 12'
Datasheet Download
TC-K-04-CA012.pdf
Availability of TC-K-04-CA012
QUANTITY
TC-K-04-CA012 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-K-04-CA012
Internal Part NumberEIS-TC-K-04-CA012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCicoil - Standard "Off the Shelf" Flat Cable Assemblies
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Thermocouples, Temperature Probes
SeriesTC
TypeK-Type Thermocouple
UsageAir, Gas, Surface
Tip - TypeAir, Beaded
Plug TypeSub-Mini (Thermocouple Plug)
Probe Temperature Range-85 ~ 436°F (-65 ~ 260°C)
Cable Length144.000" (3657.60mm)
Cable InsulationFlexx-Sil™
Plug ColorYellow
Probe Length-
Probe Material-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-K-04-CA012
Related LinksTC-K-0, TC-K-04-CA012 Datasheet, Cicoil Distributor
TC-K-04-CA012 Details Description
Related parts for TC-K-04-CA012
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
TERM SPADE 16-14AWG #6 PLASTI datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf