Vishay/Beyschlag TC020080BP10238BJ1
TC020080BP10238BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
TC020080BP10238BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 8KV NONSTND
Datasheet Download
TC020080BP10238BJ1.pdf
Availability of TC020080BP10238BJ1
QUANTITY
TC020080BP10238BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC020080BP10238BJ1
Internal Part NumberEIS-TC020080BP10238BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTC
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated8000V (8kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Tabbed
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC020080BP10238BJ1
Related LinksTC020080B, TC020080BP10238BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
TC020080BP10238BJ1 Details Description
Related parts for TC020080BP10238BJ1
CONN HEADER LOPROFILE 7POS .100 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC CLOCK CHIP PROGR AMDK7 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf