FFF TC02036200J0G
TC02036200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TC02036200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TC02036200J0G.pdf
Availability of TC02036200J0G
QUANTITY
TC02036200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC02036200J0G
Internal Part NumberEIS-TC02036200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,400
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC02036200J0G
Related LinksTC0203, TC02036200J0G Datasheet, FFF Distributor
TC02036200J0G Details Description
Related parts for TC02036200J0G
FIXED IND 33UH 1.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 324FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf