Vishay/Beyschlag TC030090BH10138BG1
TC030090BH10138BG1 picture photo
Mfg. Part Number
TC030090BH10138BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 10KV R16 NONSTND
Datasheet Download
TC030090BH10138BG1.pdf
Availability of TC030090BH10138BG1
QUANTITY
TC030090BH10138BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC030090BH10138BG1
Internal Part NumberEIS-TC030090BH10138BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTC
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Tabbed
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC030090BH10138BG1
Related LinksTC030090B, TC030090BH10138BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
TC030090BH10138BG1 Details Description
Related parts for TC030090BH10138BG1
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
15 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP POLY 0.22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf