Bourns Inc. TC03X-2-502E
TC03X-2-502E picture photo
Mfg. Part Number
TC03X-2-502E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
TC03X-2-502E.pdf
Availability of TC03X-2-502E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC03X-2-502E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC03X-2-502E
Internal Part NumberEIS-TC03X-2-502E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC03 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.140" x 0.118" Face x 0.072" H (3.55mm x 3.00mm x 1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC03X-2-502E
Related LinksTC03X-, TC03X-2-502E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC03X-2-502E Details Description
Related parts for TC03X-2-502E
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 45.9 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER 4CH EMI USB 17FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS TIN datasheet.pdf