Vishay/Beyschlag TC045090BH10236BJ1
TC045090BH10236BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
TC045090BH10236BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 10KV NONSTND
Datasheet Download
TC045090BH10236BJ1.pdf
Availability of TC045090BH10236BJ1
QUANTITY
TC045090BH10236BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC045090BH10236BJ1
Internal Part NumberEIS-TC045090BH10236BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTC
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Tabbed
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC045090BH10236BJ1
Related LinksTC045090B, TC045090BH10236BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
TC045090BH10236BJ1 Details Description
Related parts for TC045090BH10236BJ1
CONN HEADER 11POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 5MM T/H datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 20BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf