Microchip Technology TC1017-2.7VLTTR
TC1017-2.7VLTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1017-2.7VLTTR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
TC1017-2.7VLTTR.pdf
Availability of TC1017-2.7VLTTR
QUANTITY
TC1017-2.7VLTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1017-2.7VLTTR
Internal Part NumberEIS-TC1017-2.7VLTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSC70-3L/5L Conductive Die 22/Aug/2013
Qualification Report 17/Dec/2013
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.285V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1017-2.7VLTTR
Related LinksTC1017-, TC1017-2.7VLTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1017-2.7VLTTR Details Description
Related parts for TC1017-2.7VLTTR
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
INDUCTIVE SENSOR M30 15MM PNP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN datasheet.pdf