Microchip Technology TC1017R-1.8VLTTR
TC1017R-1.8VLTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1017R-1.8VLTTR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
TC1017R-1.8VLTTR.pdf
Availability of TC1017R-1.8VLTTR
QUANTITY
TC1017R-1.8VLTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1017R-1.8VLTTR
Internal Part NumberEIS-TC1017R-1.8VLTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSC70-3L/5L Conductive Die 22/Aug/2013
Qualification Report 17/Dec/2013
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.285V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1017R-1.8VLTTR
Related LinksTC1017R-, TC1017R-1.8VLTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1017R-1.8VLTTR Details Description
Related parts for TC1017R-1.8VLTTR
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 120MA 35 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf