Microchip Technology TC1055-3.6VCT713
TC1055-3.6VCT713 picture photo
Mfg. Part Number
TC1055-3.6VCT713
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
TC1055-3.6VCT713.pdf
Availability of TC1055-3.6VCT713
QUANTITY
TC1055-3.6VCT713 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1055-3.6VCT713
Internal Part NumberEIS-TC1055-3.6VCT713
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1055-3.6VCT713
Related LinksTC1055-3, TC1055-3.6VCT713 Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1055-3.6VCT713 Details Description
Related parts for TC1055-3.6VCT713
CONN TERM BLOCK JUMPER 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT NI datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 70KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
HAN 40D-HMC-F-C datasheet.pdf
CC II HEAD ASSY 22-20 .040 SER datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, Parallel Interface 2.5 V to 5.5 V, Parallel Interface IC datasheet.pdf