FFF TC11036200J0G
TC11036200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TC11036200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TC11036200J0G.pdf
Availability of TC11036200J0G
QUANTITY
TC11036200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC11036200J0G
Internal Part NumberEIS-TC11036200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,160
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC11036200J0G
Related LinksTC1103, TC11036200J0G Datasheet, FFF Distributor
TC11036200J0G Details Description
Related parts for TC11036200J0G
HEATSHRINK EPS300 3/8"X 4' BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf