Microchip Technology TC1108-2.5VDBTR
TC1108-2.5VDBTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1108-2.5VDBTR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223-3
Datasheet Download
TC1108-2.5VDBTR.pdf
Availability of TC1108-2.5VDBTR
QUANTITY
TC1108-2.5VDBTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1108-2.5VDBTR
Internal Part NumberEIS-TC1108-2.5VDBTR
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSOT-223 Qualification 08/Aug/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1108-2.5VDBTR
Related LinksTC1108-, TC1108-2.5VDBTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1108-2.5VDBTR Details Description
Related parts for TC1108-2.5VDBTR
SWITCH BLOCK 2 NC datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000 OHM 2020 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 110MA 36 OHM TH datasheet.pdf
14 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf