Amphenol Aerospace Operations MS27473T18F35SC
MS27473T18F35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473T18F35SC
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473T18F35SC.pdf
Availability of MS27473T18F35SC
QUANTITY
MS27473T18F35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473T18F35SC
Internal Part NumberEIS-MS27473T18F35SC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473T18F35SC
Related LinksMS27473, MS27473T18F35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473T18F35SC Details Description
Related parts for MS27473T18F35SC
CAP FILM 1800PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA2530 19MM WHITE datasheet.pdf
POT 75 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf