Vishay Thin Film PTN1206E7501BST1
PTN1206E7501BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E7501BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E7501BST1.pdf
Availability of PTN1206E7501BST1
QUANTITY
PTN1206E7501BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E7501BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E7501BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E7501BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E7501BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E7501BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E7501BST1
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC VCO OSCILLATOR UMAX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf