Microchip Technology TC1224-2.7VCTTR
TC1224-2.7VCTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1224-2.7VCTTR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
TC1224-2.7VCTTR.pdf
Availability of TC1224-2.7VCTTR
QUANTITY
TC1224-2.7VCTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1224-2.7VCTTR
Internal Part NumberEIS-TC1224-2.7VCTTR
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1224-2.7VCTTR
Related LinksTC1224-, TC1224-2.7VCTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1224-2.7VCTTR Details Description
Related parts for TC1224-2.7VCTTR
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 800.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HI-TEMP,M18,NPN,NO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf