Microchip Technology TC1224-3.3VCTTR
TC1224-3.3VCTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1224-3.3VCTTR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
TC1224-3.3VCTTR.pdf
Availability of TC1224-3.3VCTTR
QUANTITY
TC1224-3.3VCTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1224-3.3VCTTR
Internal Part NumberEIS-TC1224-3.3VCTTR
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1224-3.3VCTTR
Related LinksTC1224-, TC1224-3.3VCTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1224-3.3VCTTR Details Description
Related parts for TC1224-3.3VCTTR
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AC datasheet.pdf
MQS ABDECKKAPPE 12P datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf