Microchip Technology TC1265-1.8VET
TC1265-1.8VET picture photo
Mfg. Part Number
TC1265-1.8VET
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
TC1265-1.8VET.pdf
Availability of TC1265-1.8VET
QUANTITY
TC1265-1.8VET Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1265-1.8VET
Internal Part NumberEIS-TC1265-1.8VET
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1265-1.8VET
Related LinksTC1265, TC1265-1.8VET Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1265-1.8VET Details Description
Related parts for TC1265-1.8VET
IC REG LDO 12V 5A TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf