Microchip Technology TC1301A-FHAVMFTR
TC1301A-FHAVMFTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1301A-FHAVMFTR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN
Datasheet Download
TC1301A-FHAVMFTR.pdf
Availability of TC1301A-FHAVMFTR
QUANTITY
TC1301A-FHAVMFTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1301A-FHAVMFTR
Internal Part NumberEIS-TC1301A-FHAVMFTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V, 2.6V, 2.63V (Reset)
Current - Output300mA, 150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.104V @ 300mA, 0.15V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1301A-FHAVMFTR
Related LinksTC1301A-, TC1301A-FHAVMFTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1301A-FHAVMFTR Details Description
Related parts for TC1301A-FHAVMFTR
CONN HEADER 30PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC CTLR DC MOTOR BLDC 80LQFP datasheet.pdf
RES 91 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS MALE .2M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 250W datasheet.pdf