Yageo TC164-JR-0710KL
TC164-JR-0710KL picture photo
Mfg. Part Number
TC164-JR-0710KL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206
Datasheet Download
TC164-JR-0710KL.pdf
Availability of TC164-JR-0710KL
QUANTITY
TC164-JR-0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of TC164-JR-0710KL
Internal Part NumberEIS-TC164-JR-0710KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesTC164
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC164-JR-0710KL
Related LinksTC164-J, TC164-JR-0710KL Datasheet, Yageo Distributor
TC164-JR-0710KL Details Description
Related parts for TC164-JR-0710KL
OSC 5V HALF SIZE +/-50 PPM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf