FFF TC17236200J0G
TC17236200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TC17236200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TC17236200J0G.pdf
Availability of TC17236200J0G
QUANTITY
TC17236200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC17236200J0G
Internal Part NumberEIS-TC17236200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC17236200J0G
Related LinksTC1723, TC17236200J0G Datasheet, FFF Distributor
TC17236200J0G Details Description
Related parts for TC17236200J0G
JUMPER-H1506TR/A3049B/X 5" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC TONE-DECODER/PH-LCKDLOOP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf