FFF TC20036200J0G
TC20036200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TC20036200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TC20036200J0G.pdf
Availability of TC20036200J0G
QUANTITY
TC20036200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC20036200J0G
Internal Part NumberEIS-TC20036200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTC
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC20036200J0G
Related LinksTC2003, TC20036200J0G Datasheet, FFF Distributor
TC20036200J0G Details Description
Related parts for TC20036200J0G
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO220 datasheet.pdf
CABLE CAT5 UTP PATCH GREEN 10M datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 1.544K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/FX-CW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf