Bourns Inc. TC33X-2-504E
TC33X-2-504E picture photo
Mfg. Part Number
TC33X-2-504E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
TC33X-2-504E.pdf
Availability of TC33X-2-504E
QUANTITY
TC33X-2-504E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC33X-2-504E
Internal Part NumberEIS-TC33X-2-504E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC33 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.142" Face x 0.047" H (3.80mm x 3.60mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC33X-2-504E
Related LinksTC33X-, TC33X-2-504E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC33X-2-504E Details Description
Related parts for TC33X-2-504E
FLEX CABLE - AFF04G/AF04/AFE04T datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1200.0UH SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SHIELD END BP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf