Bourns Inc. TC42X-2-503E
TC42X-2-503E picture photo
Mfg. Part Number
TC42X-2-503E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 1/10W SMD
Datasheet Download
TC42X-2-503E.pdf
Availability of TC42X-2-503E
QUANTITY
TC42X-2-503E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC42X-2-503E
Internal Part NumberEIS-TC42X-2-503E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC42 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.102" x 0.087" Face x 0.031" H (2.60mm x 2.20mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC42X-2-503E
Related LinksTC42X-, TC42X-2-503E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC42X-2-503E Details Description
Related parts for TC42X-2-503E
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC SMPC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf