Toshiba Semiconductor & Storage TC74HC125APF
TC74HC125APF picture photo
Mfg. Part Number
TC74HC125APF
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR QUAD N-INV 14DIP
Datasheet Download
TC74HC125APF.pdf
Availability of TC74HC125APF
QUANTITY
TC74HC125APF Order Process
Ship out your order
Specifications of TC74HC125APF
Internal Part NumberEIS-TC74HC125APF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesTC74HC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC74HC125APF
Related LinksTC74HC, TC74HC125APF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TC74HC125APF Details Description
Related parts for TC74HC125APF
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.7A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf