Toshiba Semiconductor & Storage TC74LCX240FTELM
TC74LCX240FTELM picture photo
Mfg. Part Number
TC74LCX240FTELM
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP
Datasheet Download
TC74LCX240FTELM.pdf
Availability of TC74LCX240FTELM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC74LCX240FTELM Order Process
Ship out your order
Specifications of TC74LCX240FTELM
Internal Part NumberEIS-TC74LCX240FTELM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesTC74LCX
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)