Bourns Inc. TC86P-1-101
TC86P-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
TC86P-1-101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
TC86P-1-101.pdf
Availability of TC86P-1-101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC86P-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC86P-1-101
Internal Part NumberEIS-TC86P-1-101
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC86 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.3W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.279" H (7.70mm x 6.80mm x 7.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC86P-1-101
Related LinksTC86P, TC86P-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC86P-1-101 Details Description
Related parts for TC86P-1-101
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
OUTLET BOX GFI 5-20 20A/120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT FFA.1S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/08/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf