Bourns Inc. TC89P-1-103
TC89P-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
TC89P-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
TC89P-1-103.pdf
Availability of TC89P-1-103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC89P-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC89P-1-103
Internal Part NumberEIS-TC89P-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC89 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.335" H (11.50mm x 8.80mm x 8.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC89P-1-103
Related LinksTC89P, TC89P-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC89P-1-103 Details Description
Related parts for TC89P-1-103
MOSFET 6N-CH 75V 340A V2 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OTP 8MBIT 100NS 40TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 3POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf