Bourns Inc. TC89P-1-503
TC89P-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
TC89P-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
TC89P-1-503.pdf
Availability of TC89P-1-503
QUANTITY
TC89P-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC89P-1-503
Internal Part NumberEIS-TC89P-1-503
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.335" H (11.50mm x 8.80mm x 8.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC89P-1-503
Related LinksTC89P, TC89P-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC89P-1-503 Details Description
Related parts for TC89P-1-503
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 10A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 5.3W 300MA 55FW datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf