Rohm Semiconductor TCA1A225M8R
TCA1A225M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1A225M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1A225M8R.pdf
Availability of TCA1A225M8R
QUANTITY
TCA1A225M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1A225M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1A225M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA1A225M8R
Related LinksTCA1A, TCA1A225M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA1A225M8R Details Description
Related parts for TCA1A225M8R
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC BUCK PMU TRPL 34DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf