Fox Electronics FXTC-HE73TC-44 MHZ
FXTC-HE73TC-44 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-44 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 44.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-44 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-44 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-44 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-44 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-44 MHZ
TypeTCXO
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-44 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-44 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-44 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-44 MHZ
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO DAC LP 28-TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CONN SPADE TONG FLANGED 16-14AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf