Rohm Semiconductor TCA1C685M8R
TCA1C685M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1C685M8R
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1C685M8R.pdf
Availability of TCA1C685M8R
QUANTITY
TCA1C685M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1C685M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1C685M8R
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA1C685M8R
Related LinksTCA1C, TCA1C685M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA1C685M8R Details Description
Related parts for TCA1C685M8R
CAP TANT 47UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
35 DEGREE 5.0MM 5 ASY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf