Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-8-29
TCBN-T1-M3-8-29 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-8-29
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 29MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-8-29.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-8-29
QUANTITY
TCBN-T1-M3-8-29 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-8-29
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-8-29
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.142" (29.00mm)
Length - Overall1.516" (38.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-8-29
TCBN-T1-M3-8-29 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-8-29
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 75 OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC HDMI XMITTER PORT P/I 38TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4600K 4SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf