Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-8-60
TCBN-T1-M3-8-60 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-8-60
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 60MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-8-60.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-8-60
QUANTITY
TCBN-T1-M3-8-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-8-60
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-8-60
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.736" (69.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-8-60
TCBN-T1-M3-8-60 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-8-60
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.63"X1" BK/YL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf