Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-52
TCBN-T2-M3-6-52 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-52
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-52.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-52
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-52
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-52
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.047" (52.00mm)
Length - Overall2.421" (61.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-52
TCBN-T2-M3-6-52 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-52
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
17+17 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL THRU RA SKT datasheet.pdf