Vishay/Dale RN65D2800FRE6
RN65D2800FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2800FRE6
Brief Description
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2800FRE6.pdf
Availability of RN65D2800FRE6
QUANTITY
RN65D2800FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2800FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65D2800FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2800FRE6
Related LinksRN65D2, RN65D2800FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2800FRE6 Details Description
Related parts for RN65D2800FRE6
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 37.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH DARL 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
LED WHITE 5700K 70CRI SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf