Vishay/Dale RN55C4753DBSL
RN55C4753DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4753DBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4753DBSL.pdf
Availability of RN55C4753DBSL
QUANTITY
RN55C4753DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4753DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4753DBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4753DBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4753DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4753DBSL Details Description
Related parts for RN55C4753DBSL
IC SLIC VOICE ACCESS PDSO-20 datasheet.pdf
IC DGTL CAM PWR-SUP 5CH 32TQFN datasheet.pdf
HOLDER 3 D CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2MM SMD datasheet.pdf