Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-42
TCBN-T2-M3-8-42 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-42
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 42MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-42.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-42
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-42 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-42
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-42
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.028" (51.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-42
TCBN-T2-M3-8-42 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-42
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 820MA 500 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf