Vishay/Dale RN55E49R9FRE6
RN55E49R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E49R9FRE6
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E49R9FRE6.pdf
Availability of RN55E49R9FRE6
QUANTITY
RN55E49R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E49R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E49R9FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E49R9FRE6
Related LinksRN55E4, RN55E49R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E49R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55E49R9FRE6
CONN PLUG 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
SC 3.81/06/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf