Nichicon UPA1E331MPD
UPA1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E331MPD.pdf
Availability of UPA1E331MPD
QUANTITY
UPA1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UPA1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current409.5mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E331MPD
Related LinksUPA1E, UPA1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E331MPD Details Description
Related parts for UPA1E331MPD
MOSFET N-CH 20V 14.7A I-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 6-TSOP datasheet.pdf
IC DIRECTDRIVE FILTER AMP 16TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/8" BK 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf