Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M4-8-58
TCBN-T2-M4-8-58 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M4-8-58
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 58MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M4-8-58.pdf
Availability of TCBN-T2-M4-8-58
QUANTITY
TCBN-T2-M4-8-58 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M4-8-58
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M4-8-58
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.283" (58.00mm)
Length - Overall2.657" (67.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M4-8-58
TCBN-T2-M4-8-58 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M4-8-58
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 300MCD YLW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.6V 72W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf