Rohm Semiconductor TCFGA1A156M8R
TCFGA1A156M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCFGA1A156M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TCFGA1A156M8R.pdf
Availability of TCFGA1A156M8R
QUANTITY
TCFGA1A156M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCFGA1A156M8R
Internal Part NumberEIS-TCFGA1A156M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTCFG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCFGA1A156M8R
Related LinksTCFGA1, TCFGA1A156M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCFGA1A156M8R Details Description
Related parts for TCFGA1A156M8R
IDC CABLE - MSR26A/MC26F/MSR26A datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 100V SCREW datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT LV 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
M801 10C 10#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
6800UF 400V 90X146MM 105C 5000H datasheet.pdf