Rohm Semiconductor TCFGA1C106M8R
TCFGA1C106M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCFGA1C106M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TCFGA1C106M8R.pdf
Availability of TCFGA1C106M8R
QUANTITY
TCFGA1C106M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCFGA1C106M8R
Internal Part NumberEIS-TCFGA1C106M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTCFG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCFGA1C106M8R
Related LinksTCFGA1, TCFGA1C106M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCFGA1C106M8R Details Description
Related parts for TCFGA1C106M8R
SWITCH 6 POS DIP RECESSED UNSLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf