Cornell Dubilier Electronics TCG252U010L1C
TCG252U010L1C picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U010L1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 10V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U010L1C.pdf
Availability of TCG252U010L1C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCG252U010L1C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U010L1C
Internal Part NumberEIS-TCG252U010L1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCG
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.407A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia x 1.125" L (22.22mm x 28.58mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG252U010L1C
Related LinksTCG252, TCG252U010L1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG252U010L1C Details Description
Related parts for TCG252U010L1C
DIODE GEN PURP 1.2KV 200A DO205 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT GRN datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
IP54 COVER datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER 5POS SMT WHITE datasheet.pdf