Cornell Dubilier Electronics TCG252U030N2L
TCG252U030N2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U030N2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 30V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U030N2L.pdf
Availability of TCG252U030N2L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCG252U030N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U030N2L
Internal Part NumberEIS-TCG252U030N2L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCG
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.005A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 2.625" L (25.40mm x 66.68mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG252U030N2L
Related LinksTCG252, TCG252U030N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG252U030N2L Details Description
Related parts for TCG252U030N2L
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
POWER SUPPLY 0-18V 0-5A 220W datasheet.pdf
RES .36 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf